افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز از مهم‌ترین برنامه‌های دولت

رئیس جمهوری افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز را از جمله مهم‌ترین فعالیتها و برنامه‌های دولت یازدهم در ۱۱ ماه گذشته اعلام کرد.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر روز گذشته (دوشنبه ٢٣ تیرماه) در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت، بخشهایی از معارف پر محتوا و والای نهج‌البلاغه، و چند نکته اخلاقی را مطرح کردند.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش اول سخنان خود، با استناد به بخشهایی از فرمان حکومتی حضرت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام به مالک اشتر، توصیه‌هایی کلی در خصوص مراقبت از بیت‌المال و حساس بودن نسبت به چگونگی استفاده از آن، و پرهیز از اقدام شتاب‌زده به هنگام عصبانیت، تندی اخلاق، تیزی زبان و نخوت و غرور، بیان کردند و افزودند: حضرت علی‌ علیه‌السلام تنها راه رهایی از این صفات و رفتارهای ناپسند را، مالک شدن انسان بر نفس خود از طریق ارتباط قلبی و معنوی و عملی با خداوند متعال می‌دانند.

ایشان، تلاوت همراه با تدبر قرآن و استفاده از فرصت ماه مبارک رمضان و اعمال این ماه را از جمله مهم‌ترین راهها برای ارتباط با خدا و تسلط بر نفس برشمردند.

رهبر انقلاب اسلامی بعد از بیان نکاتی اخلاقی، به موضوع فرهنگ و دغدغه‌های فرهنگی اشاره کردند و با تأکید بر اینکه خطاها و اشتباهات فرهنگی به راحتی قابل جبران نیست، گفتند: ضروری است در عرصه فرهنگی سیاستهای نظام به درستی درک و اِعمال شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: هرگونه تغییر مسیر فرهنگ از چارچوب نظام اسلامی، موجب برهم خوردن انتظام فکری و هویت واقعی جامعه خواهد شد.

ایشان در ادامه به اهمیت بخش کشاورزی اشاره کردند و با اظهار نگرانی از تبدیل و تغییر کاربری زمینهای کشاورزی گفتند: نابودی زمینهای کشاورزی یک خسارت غیرقابل جبران است و باید وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت از محیط زیست به طور جدی با این پدیده برخورد کنند.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حوادث تأسف بار غزه و کشتار بی‌رحمانه مردم به‌ ویژه زنان و کودکان فلسطینی، موضع‌گیری رئیس‌جمهور و اقدامات دولت را بسیار مناسب و به جا دانستند و تأکید کردند: مسائل غزه واقعاً مصیبت‌بار است و رژیم صهیونیستی با سوء استفاده از غفلت دنیای اسلام، این فجایع را مرتکب می‌شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: کشتار مردم غزه به‌ دست صهیونیستهای غاصب، باید دولتها و ملتهای اسلامی را به خود بیاورد تا دست از اختلاف بردارند و با یکدیگر متحد شوند.

در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی رئیس جمهور در گزارشی از فعالیتهای ۱۱ ماهه دولت گفت: ایجاد آرامش در بخشهای مختلف کشور، مهار تورم، تلاش برای رفع مشکل رکود اقتصادی و ایجاد رونق اقتصادی، اجرای مرحله جدید هدفمندی یارانه‌ها، تأمین امنیت غذایی اقشار آسیب‌پذیر، کاهش هزینه‌های درمانی و قرار گرفتن همه مردم تحت پوشش بیمه، برنامه‌ریزی برای حل مشکلات زیست‌محیطی، کنترل آبهای مرزی و به روز کردن ساختار کشاورزی و افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز از جمله مهم‌ترین فعالیتها و برنامه‌های دولت یازدهم است.

روحانی موفقیتهای دولت را مرهون الطاف الهی، حمایتهای مردم و پشتیبانیهای رهبر معظم انقلاب دانست و تأکید کرد: امیدورایم مجموعه اقدامات دولت بتواند آینده بهتری را برای آحاد ملت فراهم کند.

در پایان این دیدار، حاضران نماز مغرب و عشا را به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقامه و روزه خود را همراه با ایشان افطار کردند.